Топ Преса представя уникален случай в Гърменско: Буда стъпи в с. Ковачевица!

Стоян ЦВЕТКОВ

Намираме се в подножието на наистина величествената Родопи планина. Влизаме в китното село Ковачевица, за да ви запознаем с историята на един много интересен чо­век. В селото откриваме спо­койствие и уют. То се намира на 24 км от гр. Гоце Делчев. Ковачевица е разположено на р. Канина, в долината на която обработваемата земя е малко и единственият път води към Гоце Делчев. На­шето гостуване в Ковачевица е свързано с интересна лич­ност, обърната към източна­та култура, конкретно в буди­зма…

доктор НиколаД-р Никола Стоилов: – В бу­дизма няма случайни хора. Аз, за да получа просветле­ние, отидох в Малага, за да срещна Сам Лама Оле Ми­дал и тогава щеше да идва и Кармапа, седемнадесетия на линията „Карма кагю“, обаче той не можа да дойде, защо

то отговорен човек беше починал. Срещнахме се с Шар­мапа, който сега е покойник. Будизмът е практики, които самият Буда е предал на най – верните си ученици. Меди­тирам вечер и сутрин рано, 4-5 часа. Медитацията ми е един час, но съвсем не е дос­татъчно.­

По професия Кольо е зъ­болекар, и то действащ. Към този момент работи в 3 ка­бинета. От 34 години живее в село Ковачевица. Ето как избира мястото:

„Имах сънища, в които съ­нувах, че ходя по някакви калдаръми, камъни и като видях мястото, просто, не­знам как да го определя, ре­ших, че това е моето място. Тук си правя ежеседмичен ритрит от 4 – 5 часа“.

Неговият поглед към съвременния свят е опре­делено много по-различен и одухотворен.

„Старите китайци бих ги определил като хора отвъд егото. Това е всъщност раз­ликата между Изтока и За­пада. В Запада и религиите се говори „Аз съм силен“, „Аз съм хубав“, „Аз съм богат“, навсякъде се казва „Аз, аз, аз..“. В практиките с будизма човекът минава отвъд „Аз“. Точно тогава виждаш колко голямо нищо си самият ти, за да може да изпъкваш пред другите. Съвременните хора са толкова затънали в самса­ричния свят, в правенето на пари, в яденето, в интригите, че просто никой не обръща внимание на себе си, дълбо­ко в себе си, за да постигнеш състояние отвъд егото. На­времето за тази цел хората са правели манастирите, кои­то са се правили на недос­тъпни места, там, където, за да отиде човек, трябва много да иска“.

В село Ковачевица, място­то, където са заснети едни от най-любимите български филми като „Мъжки време­на“, „Време разделно“ и „Бяла Магия“, вече има и будистка гомпа. Кольо ни разказа за това какво е усещането да изпаднеш в медитативно състояние. За това как се променя мисленето, когато се обърнеш към източната култура.кармапа

„Човек, за да изпадне в ме­дитативно състояние тряб­ват подготвителни техники, които се казват „ньондро“. Те така добре са разработени в диамантения път на буди­зма, нашите пътуващи учите­ли, които са по цяла Европа, по целия свят, защото Ламо Оле е съумял да направи 630 центъра на петте континента. Това е човек, който два пъти обикаля земята. Той винаги спи на различни места като неговото присъствие носи огромна благословия, защо­то той има приемствеността на 16тия Кърмапа. Ко­гато той се е срещнал с него в Индия, той е при­познат като прерожде­нец, който е воювал с китайците. Казва му, че той ще е човека, който ще го спаси от следва­щото му прераждане. 17 Кармапа е 30-годи­шен, но е уникален. Моят учител е Ламо Оле Мидал. Имам по­сещение от него. За 10 години успях да си направя гомпа, в коя­то да си медитирам аз, а пък да мога да се събирам с приятелите си по пътя, когато те решат да медитираме заедно. Дали вярвам в прераждането? Буди­змът се занимава точ­но с това. Това е прак­тика, която може да те подготви, когато си отиваш от този свят. Има една уни­кална практика, в която пре­живяваш неща, които пре­живяваш по време на смърт. Подготвен си за това нещо. Кармапите са първите хора в Тибет, които са съзнателно прераждат в човешки тела, за да могат приемствеността от Буда да я предават от чо­век на човек.

Предупреждава, че обръ­щането към медитация може да бъде и много опасно начи­нание:

„Човек трябва да медити­ра. Когато медитираш доста­тъчно дълго и по правилния начин, защото и там може да залитнеш и психиатрията не ти мърда. Има много такива самозванци, които отиват в заведение, където момен­тално болни (смее се). Става така, защото няма прием­ственост. Аламата държи на чистотата на ученията – та­кива, каквито са ги предали Буда и неговите ученици, а не някой си философи, про­чели 4-5 книги. Символът на Буда са двата елена. В буди­зма има учители Лами, има защитници. Ако съумееш да докоснеш извора на радост вътре в себе си по време на медитация, значи си на пра­вилния път“.сад

На гости на Кольо успяхме да опитаме и неговото вино, специално производство – червено вино с арония:

„Ами виното е може би най-истинската напитка. Ко­рените му са дълбоко впле­тени в тракийските етноси, вплетени в нашия край. За да направиш вино, трябва да си наистина богат – и духовно и материално. Ако можех да се преродя, какво щях да избе­ра? Ученик на ламата…“.

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене