Провалът Божинов

Валери Божинов напоследък обича да дава интервюта, да говори много, но когато дойде време за работата, за която му се плаща, го няма никакъв.

Ако се запитате кой е мачът в кариерата му – а преди две седмици той чукна 30 лазарника, който винаги ще се помни с неговите блестящи изяви, то едва ли бихте се сетили такъв. И на клубно ниво, и на национално ниво. За България вече 12 години с немалки пауза Валери има 36 мача и 6 гола, пет от които са в контроли, а другият е при 3:0 над Словения в София през есента на 2006-а.

Божинов носи екипите на 12 клуба и с нито един от тях не стана шампион, нито вдигна купа. Най-големият му успех и до днес е промоцията в елита с Ювентус през 2006/07 (18 мача, 5 гола), която щеше да се случи и без него. А тя се компенсира от изпадането с Виченца през 2012/13 от Серия Б. Куриозното е, че самият Валери дори не разбра регламента и защо отборът му изпадна, но това е друга тема.
Нападателят рита в 4 държави извън България, а общо участва в осем дербита. От тях той спечели само първото. През 2007-а Сити (с мениджър Ериксон) удари Юнайтед (с Фъргюсън) с 1:0 на „Етихад“, гола вкара Джовани, а нашето момче бе титуляр. 18 месеца по-късно Сити губи същото дерби с 0:2, като тогава българинът е резерва. В Лисабон опитва вкуса на Бенфика – Спортинг на 21 ноември 2011-а, като влиза за 9 минути при 0:1 на „Луш“. Следват 4-те вечни дербита у нас, в които е пълен фигурант, а неговият Левски инкасира 4 поражения: 0:1 (на 8 март 2014-а), 0:1 (на 15 март 2014-а), 1:3 (на 21 април 2014-а) и 0:2 (на 27 юли 2014-а). За да се стигне до съботно дерби в Белград, в което бе сменен още в 53-ата минута. Като теглим чертата, Божинов не се е разписвал в нито едно дерби, макар да не спира да се заканва преди мачовете.
Макар и нападател, той никога не е бил голаджия. Този сезон е едва вторият, в който вкарва двуцифрен брой попадения (12, все в първенството). А в кариерата си има само един такъв – с 14 за Лече през 2004/05, след който бе продаден на Фиорентина за умопомрачителните дори днес 14 млн. евро. Вероятно това бе най-силният му сезон, с всяка изминала кампания Валери ставаше все по-слаб. В евротурнирите има един-единствен гол – на 1 декември 2011-а вкара за Спортинг при 2:0 над Цюрих в груповата фаза на Лига Европа. Апропо, 10-те мача с екипа на Партизан миналата есен бяха първите му в Европа оттогава, а преди това има и 26 минути за Манчестър Сити за купата на УЕФА. И толкоз! От нападателя, който се надявахме да поеме щафетата от Бербатов на върха на атаката на националния тим един прекрасен ден, остана само голямата уста и безкрайните празнословия на един необразован човек.