Петър Чобанов: Разпределихме близо 500 млн. лв. за благоустройство на общините и за създаване на заетост

 Петър Чобанов

„Разпределихме 499 345 000 лв. от Публичната инвестиционна програма „Растеж и устойчиво развитие на регионите“ за приоритетни програми и проекти на общините и министерствата за благоустройство на общините и с цел осигуряване на заетост“. Това заяви министърът на финансите Петър Чобанов след заседанието на МС, на което беше прието Постановление за одобряване на списъка на одобрените проекти/програми, отговорните за тяхното изпълнение общини и министерства и разпределението на целевите средства по Публичната инвестиционна програма. Постигнато е покритие на цялата територия на страната, като няма пропуснати региони и ресурсът на Програмата ще стигне за всички приоритетно оценени и класирани проекти на общините – уточни още финансовият министър.

Финансовият ресурс е разпределен за проекти по сектори – за ВиК и управление на отпадъците – 78,3 млн. лв.; за транспортна инфраструктура – 104,6 млн. лв.; за социална инфраструктура – 197,5 млн. лв., в това число за училища и детски градини – 25 млн. лв., за висши училища 15,7 млн. лв., за здравеопазване 27 млн. лв., за спортни зали и съоръжения 62 млн. лв. и за други сектори 119 млн. лева. Общо за благоустройството на малките населени места по Програмата са разпределени 112 млн. лева.

Одобрените за финансиране програми на министерствата са практически насочени към проекти на отделни населени места, допълни още Петър Чобанов.  За МОСВ – приоритетно ще се финансират проекти за управление на речните басейни и третирането на отпадъците. За МРР – с 20 млн. лв. предстои да се реши нефинансиран проблем от десетилетия, свързан с безводието на някои общини. За МЗ – ще се финансират две програми за Спешна помощ и 12 млн. лв. е финансовият ресурс за програмата за изграждане на Националната здравно-информационна система. За МОН са насочени ресурси от Програмата за изграждане на инфраструктура на четири университета и един колеж.

Министър Чобанов акцентира върху принципното решение да се финансират както малки, така и големи населени места. Като пример той посочи финансирането на проект на Столична община с 6 млн. лв. за детски градини, както и разпределението на 50 млн. лв. за рехабилитация на второкласна и третокласна пътна инфраструктура, за което от години не са отделяни средства.

„Убеден съм, че с финансовия ресурс на Програмата ще се решат много отдавна нерешени проблеми на регионите“ – категоричен е министър Чобанов. Той уточни също така, че ако след провеждане на процедурите по ЗОП и според дадената най-малка цена на доставките, от даден проект се освободи финансов ресурс, той ще бъде преразпределен за друг проект. Ако обжалването по проведени обществени поръчки се забави значително във времето, проектът може да бъде прекратен и средствата ще се насочат към друг проект.  Очакванията на финансовия министър са за започване на реалното изпълнение на одобрените проекти в средата на годината.

С приетото днес ПМС правителството гарантира прозрачното разходване на средствата по тази Програма, както и избор на проекти и програми, реализирането на които да е насочено към постигане на икономически растеж, устойчиво развитие на регионите, повишаване на конкурентоспособността на икономиката и създаване на възможност за генериране на заетост и доходи. Междуведомственият съвет за оценяване, приоритизиране и подбор на проекти и програмни предложения за изпълнение на целите на Публичната инвестиционна програма разгледа над 1100 проектни предложения на общините, от които са удовлетворени 392 проекта. Допълнително, по реда на чл. 10 от ПМС №4, в Министерството на финансите постъпиха 16 апликационни форми от министерства, от които са удовлетворени 13. С постановлението се определя одобрените проекти да получат авансово 30% от сумата на проекта, а последващите плащания да се извършат на база на представени разходооправдателни документи от бенефициентите.

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене