Консултативният съвет към парк Пирин реши да поиска изключване на туристическите зони от ЮНЕСКО

SONY DSCНа проведеното на 24. 03 2015 г. заседание на Консултативния съвет за Новия план за управление на Пирин той реши да поиска изключване на туристическите зони от ЮНЕСКО. От 25-членния състав присъстваха 21 участника като от тях – 17 бяха „за“ предложението, 3-ма „против“ и 1 „въздържал се“. Мотивите са, че през 2008 г. тогавашният министър на околната среда и водите разпорежда включването на допълнителни 12 хил. хектара от територията на Пирин и с това към настоящия момент целият Национален парк Пирин е обект на ЮНЕСКО.

В рамките на Европейския съюз това е единственият случай, в който такава голяма територия цялостно е обект на ЮНЕСКО. Номинацията, изготвена през 2009 г. от МОСВ, е непрозрачна без провеждане на задължителните обществени обсъждания, предаде ПИК. Не са спазени принципите на Хартата за устойчиво развитие на ООН, съгласно която отчитането на социално-икономическите и демографски фактори, както и мнението и желанието на местните власти и общности е задължително. Утвърдената тогава номинация е в ущърб на опазването на Пирин като Обект на световното природно наследство. С изключение на 2.2% т.нар. буферна зона на останалата територия на парка е невъзможно развитието на туризма. Принудително са ограничени и възможностите за участие на местните общности при съхранението и управлението на Пирин. Липсата на интеграция на местните хора и приобщаването им при опазването на планината създават предпоставки за огромни нарушения. Допуска се на територията на Пирин да се извършва незаконна бракониерска сеч, лов, замърсявания на водите.

Становището на Консултативния съвет е предложените от изпълнителите „Пролес инженеринг“ туристически зони 3929 хектара или 9.7% от територията на парка да бъдат изключени от ЮНЕСКО. Като разбира се, туристическите зони остават в границите на Национален парк Пирин и тяхното управление се осъществява съгласно Закона за защитените територии.

Така над 90% от територията на парк Пирин остава забранена за човешка дейност и намеса, но същевременно се дава възможност за развитието на туризма.

Над 100 организации, институти, общини и представители на бизнеса са дали становище при разработване в плана за управление на Национален парк Пирин.

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене