Спирулина – за детокс в края на лятото

Суперхраната има антиоксидантни свойства

В последно време използването на суперхрани за поддържането на нашето здраве става все по-популярно. Спирулината е едно от нещата, които много хора, които са на специален хранителен режим, употребяват. Прахът от водораслото със синьо-зелен цвят е основна съставка за много смутита.

Спирулината е богата на много протеини. Тя може да се използва успешно за прочистване на организма в края на лятото и намаляване на инфекциите в тялото. В праха има жизненоважни вещества, които помагат на организма да елиминира инфекциите.

Според резултатите от изследване през 2005 г., публикувани в „Журнал за лечебни храни“, голямото количество протеин в спирулината е ефикасно средство за борба с алергичен ринит. Той потиска възникналите алергични реакции.

Кои вещества съдържа спирулината?

Както стана ясно, във водораслото има висококачествен протеин, който може да бъде сравнен с този в яйцата. Освен това съдържа тиамин или витaмин B1, благодарение на който тялото усвоява по-лесно мазнините и протеините от храната. Той дава енергия, грижи се за мозъчната функция, защитава зрението и подпомага нервната система.

В праха от спирулина има и много желязо. Затова той се предпочита от много хора, които не ядат месо. Нивото на калций в него също е високо.

От другите хранителни вещества, зелената добавка има в по-малки количества B2 (pибoфлaвин), B3 (ниĸoтинaмид), B6 (фoлиeвa ĸиceлинa), витaмин C, витaмин D, витaмин A и витaмин E. От минералите е богата още на ĸaлций, калий, xpoм, мeд, жeлязo, мaгнeзий, мaнгaн, фocфop, ceлeн, нaтpий и цинĸ. Пигментите, на коитос е дължи цвета на водораслото, също имат своята роля за някои функции в организма.

spirulina

Детокс със спирулина

Разнообразието от хранителни вещества в праха са мощно средство за почистване на токсини и тежки метали в клетките. Затова се използва за детоксикация през различни периоди от годината.

Редовната консумация на спирулина повишава антиоксидантната защита на тялото и балансира pH, с което намалява възпалението. Така намалява действието на свободните радикали, които увреждат клетките. Прахът подпомага храносмилането и насърчава образуването на повече бели и червени кръвни телца, които защитават организма от вируси.

Спирулината има антимикробен ефект. Хлорофилът в нея прочиства кръвта и я насища с кислород. Попаднал в организма, прахът действа положително на кожата – бори се с акне, обриви, раздразнение и екзема.

Колко да приемаме на ден?

Възрастните трябва да приемат по 3000 милиграма  на ден, а децата – от 500 до 1500. При лечение на някои заболявания може да се увели дозата до 10 000. мг

Противопоказания 

Не се препоръчва използването на спирулина при автоимунни заболявания като витилиго, множествена склероза, псориазис и други автоимунни заболявания. Хората с метаболитни проблеми също трябва да го избягват.

Ваня Гъркова
tialoto.bg

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене