Нито бурята, нито жегата, нито Йен Сун-Лу успяха да спрат Григор Димитров

Григор Димитров

Българският тенисист Григор Димитров се класира за третия кръг на Откритото първенство на Австралия. Хасковлията се наложи с 6:3, 6:3, 7:6 (13-11) над Йен Сун-Лу, в изключително драматичен мач, който бе отлаган няколко пъти заради жегата, а след това прекъснат заради буря.

В крайна сметка се отказа, че никакви метеорологични условия, нито представителят на Тайпе успяха да спрат първата ни ракета по пътя към следващия мач в Мелбърн.

Срещата започна с близо 4-часово закъснение, заради страхотната жега в Австралия. Домакините решиха да отложат мачовете на кортовете без покрив, което забави програмата в днешния ден. Това обаче не бе единствената изненада. След горещината, дойде и гръмотевична буря, която наложи мачовете да бъдат прекъснати. Двубоят на Григор Димитров бе прекъснат от организаторите при резултат 6:3, 6:3, 2:1 в полза на българския тенисист.

Хасковлията достига за първи път до този етап на надпреварата, с което изравни постижението си от турнирите от Големия шлем – трети кръг на Ролан Гарос.

Българският тенисист започна много добре мача. Двамата състезатели взимаха своите подавания до 3:2, след което последва пробив на Гришо за 4:2 и затвърждаването му за 5:2. Йен Сун-Лу взе подаването си на нула за 5:3. Григор Димитров имаше леки трудности в следващия гейм, а съперникът му имаше шанс за пробив. В крайна сметка българинът спечели първия сет с 6:3.

Вторият сет не започна много добре за хасковлията. Йен Сун-Лу направи ранен пробив и поведе с 3:0 – при 30:30 във втория гейм, Григор Димитров допусна две грешки от форхенд и позволи на своя съперник да направи първи пробив. Григор Димитров обаче върна пробива за 2:3, а след това изравни за 3:3 след гейм на нула. Хасковлията успя да реализира втори пореден пробив, за да поведе за 4:3. Григор Димитров затвори втората част след шест последователни гейма за 6:3.

В третия сет двамата тенисисти успяха да вземат своите сервис-геймове, а при 2:1 в полза на Димитров, мачът бе прекъснат. След подновяването българинът започна много добре, поведе за 4:2, но допусна пробив и равенство 4:4. При 6:6 двамата влязоха в дълъг тайбрек, който бе и изключително драматичен. Българинът обаче успя да спечели срещата след 13:11 при петия си мач-бол.

В следващия кръг Григор Димитров ще срещне победителя от двойката Милош Раонич или Виктор Ханеску.