Първи кмет излезе от затвора поправен –лежа 3 г. и 8 месеца заради 110 тополи

 

Първи кмет на об­щина излежа ефек­тивна присъда и преди дни излезе по­правен на свобода. Управлявалият мал­ката община Кочери­ново почти три ман­дата Костадин Катин бе пуснат предсрочно 8 ме­сеца и 16 дни от 4-годишно­то си наказание, получено заради 110 тополи.

Той подал молба на 6 юни до съда в Кюстендил за условно предсрочно осво­бождаване и тя бе уважена. Пред магистратите ръковод­ството на затвора в Бобов дол е изтъкнало доброто поведение на бившия гра­доначалник. Катин влезе за изтърпяване на наказание­то на 7 ноември 2014 г. и бе настанен в затворническото общежитие „Самораново“. По време на над 3-годишния си престой осъзнал вината си и имал трайни нагласи да води законосъобразен на­чин на живот.

На 9 март 2015 г. е назна­чен на работа като пазач на КПП в общежитието, при не­обходимост е ползван и като шофьор.

Показал е последователно поведение и трудово усър­дие, трайно дистанциран от субкултурата в общността. За кратко време е бил пред­седател на съвета на колек­тива, ползвал се с довери­ето на останалите лишени от свобода. Многократно е награждаван. На два пъти е бил пускан в отпуск за по 2 дни и се е завръщал в срок.

За останалия период от присъ­дата обаче той има наложена пробационна мяр­ка – задължителни периодични сре­щи с пробационен служител.

Катин е един­ственият общин­ски кмет, излежал присъда за престъпления във връзка със службата. За първи път е избран на пос­та през 1999 г. Отстра­няват го месеци преди местни­те избо­ри през 2011 г., дока­то кара трети мандат.

Сери­озната пирисъ­да е за преви­шаване на права, подписване на преправен документ и че е склонил трима свои слу­жители да кажат неверни неща пред дознатели, които са започнали разследване срещу него. Съдът го призна за виновен за престъпление, извършено през 2008 и 2009 г. През 2004 г. общината про­дава на частна фирма 191 дка земя срещу 30 625 лв. На тази земя обаче има и много засадени стари топо­ли на възраст над 20 г., но те не влезли в продажната цена.

След бурен вътър собстве­никът решил да извози пова­лените дървета и кметът Ка­тин издал заповед на 30 юли 2008 г., с която разрешил из­возването на 60 бр. тополи, общо около 244 кубика.

На 3 февруари следващата година пък издал заповед, с която разрешил да бъдат отрязани други 50 тополи, общо 180 кубика. Оказало се, че тези две заповеди са незаконни, защото такива разрешителни за сеч и из­воз на дървесина са от ком­петентността на директора на Държавно горско стопан­ство „Рилски манастир“. От друга страна, теренът бил включен в екологичната мрежа „Натура 2000“, като защитена зона за опазване на дивите птици – световно застрашен вид – ливаден дърдавец, белия щъркел, червеногърбата сврачка.

Съдът е категоричен, че с незаконните заповеди за сеч са настъпили трайно унищожаване и фрагменти­ране на местообитанията на птиците.

Чрез използване на СРС от подслушаните телефонни разговори с негови служите­ли станало ясно, че кметът съзнавал, че няма право да разрешава сечта.

За това престъпление по­лучи 4 г. затвор и лишаване от право да заема държав­на и обществена длъжност, свързана с управлението на държавно и общинско иму­щество за 4 г.

Вино­вен бе и за това, че е преправил съдържа­нието на официални докумен­ти. В свои заповеди, свързани със сечта, е добавил думите „за­садени от собствени­ка“, а въз­расттта на тополите от 25 г. е “на­малил” на 5 г.

След като разбрал, че го разследват, пък уговорил трима свои служители при разпити пред дознател да кажат, че тополите в имота са на възраст около 5-6 годи­ни и са засадени от собстве­ника.

По-късно служителите признали, че са излъгали под давление на началника си.

Катин има и други две ус­ловни присъди. Първата, по която е признал вината си, е за открити боеприпаси. При полицейски обиск на 31 май 2011 г. в къщата му са наме­рени в метална каса и на та­вана 1269 патрона, различен кабилър за пистолет „Мака­ров“ и др. оръжия, които при­тежавал без разрешение. За това той сключи споразуме­ние с прокуратурата и има присъда от 1,5 г. условно с 3-годишен изпитателен срок.

Третата присъда за ек­скмета е от декември м. г. за присвояване на общински пари. Оказало се, че през 2006 г. той поръчал на част­на фирма да му обзаведе детска стая.

Изработени били по поръч­ка и монтирани в къщата му легло, гардероб, бюро, сте­нен рафт, шкаф и компютър­но бюро на стойност 984 лв. Тогава поръчал и два шкафа за кабинети в общинската администрация.

Поискал от собственика на фирмата да състави една фактура, в която да включи и сумата за личните му ме­бели. Така била съставена фактура само за два общин­ски шкафа на стойност 1160 лв., а реално те стрували 176 лв. Заради това си деяние бившият кмет получи 1,5 г. условно с 3-годишен изпита­телен срок.

Катин ще трябва да върне на общината парите, платени за обзавеждане на детската стая, а мебелите се отнемат в полза на държавата.

Тони Маскръчка

Вестник “ ТОП ПРЕСА „

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене