Разложкият адвокат Пл. Щерянов се покри, търсят го под дърво и камък

Разложкият адвокат Пламен Щерянов бе обявен за общодържавно издирване, след като за четвърти път не се яви на дело в Районен съд – Благоевград, по което е подсъдим.

Опитите да бъде открит на домашния му адрес, както и в софийска кантора, в която има данни, че работи, се оказали неуспешни. Поради тази причина наблюдаващият прокурор Елица Калпачка вчера направи искане адвокатът, който е и бивш прокурор, да бъде обявен за общодържавно издирване от полицията.

Съдия Владимир Пензов уважи искането и се разпореди, в случай че Пламен Щерянов бъде открит, да бъде доведен принудително на следващото заседание.

Той е обвинен, че съставил фалшиво пълномощно да представлява свои клиенти на въззивно дело в Окръжен съд – Благоевград за разпределяне на право на ползване на наследствен имот – къща в Якоруда, между няколко съсобственици. На проведеното заседание на 12 юни 2014 г. адвокатът представил пълномощно от името на Валентина Куйбишева, Фатма Али и Сабри Али и се стигнало до спогодба с другите съсобственици на имота, които били представлявани от адвокат Надежда Римпева. Впоследствие неговите клиенти научили от полицията за подписаната без тяхно съгласие спогодба и предприели действия да бъде обявена за недействителна, което и станало в рамките на ново дело в Окръжен съд.

Паралелно с това излъганите якорудчани подали жалба в прокуратурата и след проведено разследване адвокат Щерянов е обвинен, че съзнателно е ползвал неистински частен документ, т.е. фалшиво пълномощно. На досъдебната фаза той се е възползвал от правото си да не дава обяснения.

Припомняме, че наскоро адвокат Пламен Щерянов бе осъден на 4 години и 6 месеца условно за измама на клиент от Якоруда за близо 16 хиляди лева. Случаят датира от 2010 година, когато Сабриш Юркин потърсил услугите на Щерянов за случай, касаещ придобиване имот в местността Джебре, Якоруда. След проведени разговори и предоставена консултация адвокатът се ангажирал с казуса и заявил, че ще поеме случая, ще извади документи и ще заведе дело за придобиване собствеността върху имота по давност. Първата поискана от адвоката сума за предоставяне на услугата била в размер 450 лв. и заплатена от Юркин, без да бъде оформен документ или пълномощно.

След тази среща Щерянов три пъти ходил в Якоруда, за да види имота, и заблуждавал клиента си, че има правомощия на съдия-изпълнител. За тези „огледи“ той му взел 2000 лв., които били платени на ръка, отново без да бъдат оформени документи. Използвайки убедителното говорене и юридическа терминология, адвокатът създал представа у дядото от Якоруда, че ще го снабди с документи и ще започне процедура, чрез която той ще придобие собственост върху недвижим имот по предвидения в закона ред. Юркин му повярвал, снабдил го със скица, възложил геодезическо заснемане и започнал да очаква разглеждането на дело и постановяване на решение в негова полза. В действителност адвокатът само имитирал извършването на услуги и искал различни суми за адвокатски хонорари, нотариални такси, данъчна оценка, заверка на скиците на имота и други. Клиентът няколко пъти посещавал кантората му, за да получи в оригинал нотариалния акт и да потърси обяснение докъде са стигнали процедурите. Адвокатът го лъжел, че нотариусът изпратил документите във Върховния съд, за да ги отнесе към областния управител на София, или че трябва да внесе документа в Административен съд – София, а след известно време – в Окръжен съд – Благоевград. Всеки път адвокатът отправял поредни искания за заплащане на различни суми, а впоследствие започнал да се укрива.

При случайна среща през 2013 г. между двамата адвокатът заявил, че има здравословни проблеми, от които се възстановява, като отново го уверил, че ще финализира предприетата процедура. През май 2014 г. по покана на адвоката клиентът посетил кантората му, където му бил предаден нотариален акт, съгласно който той придобивал собственост върху желания имот в местността Джебре по давност.

Няколко месеца по-късно Юркин посетил нотариуса и разбрал, че такъв нотариален акт не е изготвян в неговата кантора и че документът е неистински.

Делото бе разгледано в Районен съд – Кюстендил и осъдителната присъда влезе в сила. В рамките на разследванията и по двете дела е направена съдебно-психологична експертиза на адвоката заради здравословните му проблеми в миналото, като заключението на вещите лица и по двата казуса е, че е могъл да разбира какво прави и да ръководи постъпките си./Струма/

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене